טיפול שורש

טיפול שורש הוא טיפול שגרתי שנעשה בשן שבה העששת חדרה, את הזגוגית ואת שכבת הדנטין של השן והגיעה למוֹך השן ובמקרים חמורים יותר הגיעה לרקמה הפנימית של השן שיש בה כלי דם ועצבים, או כאשר עקב חבלה נחשף מוך השן לזיהום.

השלבּים העיקריים בביצוע טיפול שורש :

  • פתיחת השן וסילוק העששת.
  • סילוק רקמת מוך השן, ניקוי תעלות השורש.
  • מילוי השן בחומר מיוחד וסתימתה.

מהלך הטיפול

טיפול השורש מתבצע בד"כ בהרדמה מקומית, אך לעיתים ניתן לבצעו ללא אלחוש מקומי וזאת כאשר השן איבדה את החיות שלה.
לפני כל טיפול שורש חובה לעשות צילום רנטגן כדי לוודא מה מצבה של השן, ולאבחן את המחלה בשן (דלקת מוך השן, מורסה סב חודית וכדומה). במהלך הטיפול מקובל לערוך צילומים נוספים, כדי לוודא את אורך תעלות השורש.

טיפול השורש מתחיל בבידוד השן ע"י סכר גומי. בשלב הבא אנו מסירים את העששת מהכותרת ומבצעים "חלל גישה, פתח המאפשר גישה ללשכת המוך (החלק הפנימי בכותרת). לאחר הסרת הרקמה החיה בלשכת המוך מכניסים מברשות ייחודיות (פוצרים) כדי להסיר את הרקמה בתעלות. אנו בעצם, נכנסים לתעלה שמובילה את כלי הדם והעצבים שמזינים את הרקמה בלשכה, מרחיבים אותה, שוטפים ומנקים אותה מחיידקים. בסיום הניקוי אנו אוטמים את התעלות בחומר סתימה מיוחד (גוטה פרקה, למשל) שתפקידו למנוע חדירת חיידקים והתרבותם באזור זה וזאת כדי למנוע דלקת בעצם, ולבסוף מבצעים סתימה רגילה בכותרת השן. מכיוון ששן שעברה טיפול שורש עלולה להיות חלשה יותר עקב הנזק העששתי או החבלה שעברה, ולכן מועדת להישבר, מומלץ פעמים רבות להשלים את הכותרת על ידי מבנה באמצעות הכנסת בורג או יתד יצוקה לאחת מתעלות השורש, ולבנות מעליו כתר.

טיפול השורש עשוי להתבצע במספר פגישות. ישנם מקרים בהם אפשר לבצע את טיפול השורש במפגש אחד. במיוחד הדבר אמור במקרים בהם השן לא הייתה נמקית בתחילת הטיפול או כאשר אין סימנים לדלקת ברקמה הסב-חודית. לעיתים יש לפצל את הטיפול למספר פגישות, שבהן בפגישה הראשונה נעשה סילוק רקמת המוך וניקוי תעלות השורש, ולאחר מכן חבישה (מילוי תעלות השורש) בחומר חיטוי כדוגמת מימת הסידן (calcium hydroxide) וסתימה זמנית, ובטיפול שלאחר מכן מבוצע מילוי תעלות השורש בחומר המילוי. בדרך כלל מקובל לשים סתימה זמנית, ולשקם את השן באופן קבוע רק לאחר שיכוך הכאב והנפיחות העלולים להתרחש בעקבות טיפול השורש. כאשר בשן שטופלה היו כאבים קודם לטיפול, הסיכוי לכאבים או רגישות באזור השן עולה. ישנה חשיבות מיוחדת לשיקום השן לאחר טיפול השורש. שיקום השן, באמצעות מבנה, עם או בלי כתר, מגן על השן מפני עששת. שיקום השן באמצעות כתר מוסיף הגנה מפני עששת וכן מפני שבירה של קיר השן, שנותר ללא תמיכה בעקבות הטיפול.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​