יישור שיניים

טיפולי יישור שיניים מהווים חלופה איכותית ונגישה ליישור שיניים בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים, טיפולים אלו מתאימים במקרים בהם השיניים עקומות, בולטות, מרווחות או להיפך- צפופות. באילו מקרים ניתן לטפל באמצעות יישור שיניים? ואילו שיטות יישור קיימות?

יישור שיניים 2

באילו מקרים ניתן לטפל באמצעות יישור שיניים?

הצורך ביישור שיניים נוצר מבעיות סגר שונות, המאפיינות כל מטופל באופן ייחודי, בחלק מהמקרים ניתן לטפל באמצעות שיטות יישור מסורתיות ובחלק האחר נדרש יהיה לשלב טיפולים נוספים הכוללים ציפויים, השתלות שיניים, כירורגיית לייזר של החניכיים וכדומה. לפניכם המקרים הקלאסיים ליישור שיניים

  1. סגר נורמלי– על פניו, גם ממבט מהצד, נראה כי מנח השיניים תקין והמראה מהצד מדגים סימטריה יחד עם זאת בשל שוני במיקום של הטוחנת התחתונה ביחס לטוחנת העליונה תתכן הפרעת סגר, שעשויה להתבטא בצפיפות או מרווחים בין השיניים, וכן בשיניים "מסובבות" או "עקומות". מצב זה נפו. בקרב 75%  מהאוכלוסייה
  2. מנשך עמוק– כאשר הלסת התחתונה ממוקמת אחורית ביחס ללסת העליונה, כאשר לעיתים השיניים העליונות בולטות ביחס לשיניים בלסת התחתונה. מצב זה רווח בקרב 20% מהאוכלוסייה.
  3. Cross-bite– זהו המצב ההפוך למנשך העמוק בו הטוחנת התחתונה קדמית בחצי תלולית (לפחות ביחס לטוחנת העליונה (כלומר היא מקדימה אותה) במקרים אלו בדרך כלל הלשון והסנטר גדולים מאוד. מצב זה מאפיין 5% מהאוכלוסייה. (מאפיין גם מרווח בין ניבי)
  4. מנשך פתוח– מדגים רווח בין השיניים העליונות לשיניים התחתונות על אף שסגירת השיניים תקינה. מצב זה מאפיין צעירים ובוגרים, שמצצו אצבע עד גיל מאוחר ובשל דחיפת הלשון קדימה.
  5. צפיפות שיניים– מצב הנובע בין גודל השיניים לגודל הלסתות, לעיתים נראה כי חלק מהשיניים רוכבות אחת על השנייה וכי חלקן אף לא צמחו במקום תקין. עשוי לנבוע מגורמים גנטיים, מחלת העששת, עקירת שיניים כתוצאה מטראומה ושיני בינה (שיניים כלואות).
  6. דיאסטמהרווחים בין שיניים– רווח בין השיניים החותכות העליונות המרכזיות נוצר בשל מאפיין אנטומי ברקמת החיבור של השפה העליונה או שן הכלואה בין השיניים החותכות והם בשל זיהומים. (מאפיין גם בקיעה אקטופית של שן שצמחה במיקום לא מתאים)
  7. רוטציה– שן המסובבת סביב צירה ( ציר אורך)
  8. Gummy-smile – מצב בו החניכיים נראות מבעד לשפה בעת החיוך תוצר של מבנה אנטומי של חניכיים גבוהות ביחס לשפתיים ולשיניים.
  9. סטיית קו אמצע – שוני בין קו האמצע של הלסת העליונה לבין קו האמצע של הלסת התחתונה

מהן שיטות היישור הקיימות?

גשר- מבין השיטות הנפוצות ביותר לפתרון בעיות סגר ויישור שיניים. הגשר נעשה באמצעות הדבקת סמכים, בריקטים  (מכונים גם "קוביות") העשויים ממתכת, חרסינה או פלסטיק (פחות נפוץ בימים אלו), המחוברים ביניהם בחוטי מתכת וגומיות במטרה לקבע את מבנה השיניים הנכון ולהביא למתיחה, לחיצה ומשיכה באזורים שונים ובזוויות הדרושות.

יתרונות התהליך:
תהליך הדרגתי, מתאים כאשר לא נדרש שיתוף פעולה מצד המטופל, ולכן מומלץ ביותר בקרב ילדים ובני נוער, הנזקקים ליישור שיניים- הסמכים בטוחים לשימוש בגילאים אלו. יתרון נוסף- העלות נגישה.

מעקב: נעשה על ידי ביקורים תקופתיים במרפאת השיניים במטרה לאבחן את קצב התקדמות וליישר את הגומיות והסמכים בהתאם לתוצאה הרצויה. בסיום התהליך המסכים והגומיות מוצאים מהשיניים והרופא מקבע את השיניים.

קשתיות שקופות או בשמם האחר סדים שקופים-  יישור שיניים באמצעות סדרה של לוחיות שקופות, המותאמות למטרות המטופל, כאשר כל לוחית מיועדת ליישור שן אחרת. את הלוחיות יש להחליף אחת לשבועיים או שלושה שבועות.

היתרונות – זוהי שיטה אסתטית מאוד, המאפשרת להמשיך בשגרת החיים ושמירה על היגיינה נאותה.

החסרונות- שיטה זו דורשת שיתוף פעולה מלא מצד המטופל ולכן פחות מתאימה במקרה ומעוניינים ליישר שיניים לבני נוער. כמו כן עלותה גבוהה יותר משיטות יישור מסורתיות כמו גשר רגיל וגשר לינגואלי.

התקנים נוספים ליישור וקיבוע שיניים:

ריטיינר-לוחית שקופה הנועדה לקבע את השיניים, לעיתים לוחית זו קבועה ולעיתים ניתנת לשליפה בהתאם לבחירת המטופל ומצב הקיבוע

ספלינט– חוט מתכת המותקן בחלקן הפנימי של השיניים ונועד לקבע את תוצאת היישור. כעבור מספר שנים יתכן והרופא המטפל יחליט להסיר את הספלינט.

שומר מקום- מיועד לשמור את המרווח שנוצר בעקבות שן חלבית שנעקרה וזו במטרה למנוע את תזוזת השיניים הסמוכות לה.

רסן- מיועד לטיפול בלסתות השיניים, לעיתים מקובע לצוואר ולעיתים מקובע לראש, בדרך כלל מחובר ללסת אותה רוצים להסית.

מרחיב לסת (נקרא גם עכביש)- מכשיר המיועד לדחוק את השיניים כלפי השפתיים והלחיים באמצעות לחץ.

"גודר לשון"- מכשיר המיועד למניעת מציצת אצבע בקרב מבוגרים, שעלולה להביא למנשך פתוח.

לסיכומו של עניין, יישור שיניים הוא לא רק עניין אסתטי, כי אם עניין בריאותי, והשיטות הקיימות כיום נועדו לתת מענה למנעד רחב של בעיות ומוצעים במנעד רחב של מחירים. כדי לשמור על התוצאה יש לתחזק את השיניים באמצעות ביקורים תקופתיים אצל השיננית ושמירה על היגיינה אישית יום יומית.

ד"ר וותד מבצע טיפולי יישור שיניים במגוון שיטות במרפאתו, לפרטים נוספים, צרו קשר.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​