כתרי זירקוניה בכלל וכתרים המוברגים על שתלים בפרט

חיוך מושלם מתחיל בשיניים בריאות, וכשיש צורך לשקם את השיניים, הרי שכתרי זרקוניה נחשבים לפתרון איכותי ואסתטי ולו רק בשל תוצאותיו הטבעיות. מהם כתרי זרקוניה? מה כולל תהליך הכנת הכתרים? מהם יתרונותיהם ולמי מומלץ לבחור בפתרון זה? ד"ר וותד, רופא שיניים בפרדס חנה מרחיב בנושא. 

כתרי זירקוניה

מהם כתרי זרקוניה ואילו יתרונות יש להם?

כתרים מחליפים את חלק השן, הנראה לעין, תפקידם המרכזי הוא לסייע בפעולת הלעיסה ולהמשיך לתפקד בסביבת חלל הפה תוך התמודדות עם מזונות ומשקאות שונים, ועל כן עליהם לעמוד בעומס רב לאורך השנים. בחירת הכתר המתאים ביותר תשפיע, באופן ניכר, על איכות החיים. בשוק קיימים מספר סוגים של כתרים, אך הפעם אתמקד בכתרי זירקוניה, המורכבים מתחמוצת זירקוניום (חומר הקיים בטבע, ולכן אינו גורם לאלרגיות או גירויים. כתרי הזירוקניה (רב שכבתיים) נצבעים בגוון המתאים לשן, לחניכיים ולגוון העור של המטופל. כתרי הזירוקניה מעניקים מראה טבעי לשיניים הודות לתכונה מובנית המאפשרת לאור להשתקף ולעבור דרכם בטבעיות- ממש בדומה לשיניים טבעיות, זו גם אחת הסיבות, שרבים מרגישים בנח לבחור בפתרון זה ביחס לפתרונות אחרים, כמו כתרים המורכבים משכבות חרסינה, שדרכה האור לא יכול לעבור.

אילו יתרונות נוספים יש לכתרי זירקוניה?

ובכן, מלבד מראה טבעי ואפשרות להתאמת גוון הכתר למאפייני המטופל, לכתרי זירקוניה יש יתרונות נוספים, הבאים לידי ביטוי במראה החיצוני הטבעי והנאה ובכלל באיכות הפתרון לטווח הארוך

  • רפואת השיניים בימים אלו נוטה לבחור בפתרונות ללא מתכות. כתרי זירקוניה, נטולי מתכת ועדינים למראה ולכן גם במקרים של נסיגת חניכיים ובעיקר כאשר אלו מוברגים על שתלים הם שומרים על האסתטיקה והגוון ללא "קו אפור" החושף "שכבות של מתכת" בדומה לכתרי חרסינה
  • חומר טבעי ולכן אינו נחשב לאלרגני או למחולל אלרגיות
  • כתרים עמידים וחזקים מאוד- 1200 MPs ולכן מתאימים לביצוע של שחזורים מורכבים וגדולים כמו גשרים שלמים על פני שתלים או אף שחזורים מלאים ללסת.
  • כתרי הזירוקניה מותאמים לשיניים בדיוק מירבי (הודות לתהליך ההכנה, שעליו אפרט בהמשך) ואף מביאים להפחתת דלקות בחניכיים לאורך הזמן.

מה כולל תהליך הכנת הכתרים?

תהליך הכנת הכתרים נסוב סביב הדיוק וכולל את הכנת הכתרים באמצעות חריטה בטכנולוגיית CNC במעבדות מתקדמות– שיטת הכנה זו מאפשרת להגיע לתוצאות מדויקות ולרמה אסתטית גבוהה. החריטה והחיתוך מבוססים על מידות שלקח הרופא מהמטופל ועל הדמיות ממחושבות, אין  זה משנה אם מדובר על כתר בודד, גשר שלם או מספר כתרים על גבי שתל. הצילום נעשה באמצעות סורק דנטלי ונשלח למעבדה, שם טכנאי מיומן מבצע את בניית הכתר תחילה על גבי המחשב. לאחר מכן הכתרים נשלחים לרופא, וזה מודד אותם בפי המטופל- רק כאשר מתקבלת תוצאה מדויקת מבוצעת ההברגה של כתר הזירוקניה על גבי השתל. במקרים מדובר על העמסה של גשר שיניים שלם על שתלים, המעבדה תיצור אב טיפוס, שעל גביו יבוצעו התאמות, שעל בסיסן תבוצע סריקת מעבדת נוספת לתוצאות מדויקות.

למי מומלץ פתרון זה?

  • מטופלים הסובלים משחיקת לילה מוגברת – במקרים אלו ניתן לבצע הרמת מנשך באמצעות כתרי זירקוניה.
  • מטופלים, שעברו טיפולי שורש מורכבים, סובלים מעששות חמורות, שיניים רקובות או שיניים שבורות- שלא ניתן לתקן באופן טבעי והדרך היחידה להביא להטבה במצב היא באמצעות עקירתן והחלפתן במבנה של שתל וכתר.
  • מטופלים הזקוקים לשחזורי שיניים ומתלבטים בין כתרי חרסינה לבין כתרי זירקוניה
  • כאשר נדרשים לבצע טיפולי שיקום שיניים בהיקפים גדולים- כאשר מדובר על גשרים
  • אנשים בעלי חיוך רחב מאוד, המעוניינים להשיג מראה שיניים אחיד ( שיניים אחוריות ושיניים קדמיות)

אם בעבר אובדן השיניים, היה נחשב לגזרה של ממש, הרי שהיום בזכות טיפולים מתקדמים לשחזור שיניים, שנעשים באמצעות כתרי זירקוניה בכלל, אשר בפרט מוברגים על שתלים ניתן להשיב את תפקודי השיניים, שאבדו באופן מלא, לשחזר את מבנה הפנים וליהנות מחיוך המשווה למטופל מראה צעיר ובריא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​